Pytle pod očima: proč vznikají a jak se jich zbavit?

Pytle pod očima dokážou nepěkně zamávat se sebevědomím. Pleť kvůli nim vypadá unavená, starší a oteklá. Pokud i vás trápí váčky pod očima, zapátrejte po jejich příčině. Mnohdy stačí přidat pár hodin spánku, vypít navíc několik sklenic čisté vody nebo upravit pleťovou rutinu.

 

pytle pod očima

 

Jak a proč vznikají váčky pod očima?

Váčky, vaky či pytle pod očima jsou drobné otoky a povadlá kůže v oblasti očí. Při vzniku váčků ztrácí pokožka elasticitu, dochází k oslabení tkání a hromadění tekutiny a tuku. Ačkoliv se zdají být “pytlíky” na první pohled jen kosmetickou vadou, jejich vznik mohou mít na svědomí i skryté zdravotní problémy. Pokud vás tedy trápí otoky pod očima, zkuste nejprve vypátrat, kde je zakopaný pes.

Nejčastější zdravotní příčiny pytlů pod očima:

 • hormonální výkyvy
 • chudokrevnost
 • problémy se štítnou žlázou
 • potíže mízního a cévního řečiště
 • jaterní či žaludeční poruchy
 • alergie

Pokud odstraníte příčinu otoků, postupem času by se měla pokožka kolem očí vrátit do svého původního stavu. Jestli u sebe ale výše uvedené potíže nepozorujete a jste podle vyšetření zdraví jako rybičky, pravděpodobně může za pytle pod očima:

 • genetika
 • stárnutí
 • nesprávná péče o oční okolí
 • nevyhovující kosmetika
 • stres
 • nedostatek, či nadbytek spánku

I toto všechno může mít vliv na vznik otoků a povadlé kůže.

 

Co pomáhá na otoky pod očima?

Pytlům pod očima zamáváte nejlépe odstraněním jejich příčiny. Jak jsme ale zjistili, ne vždy je to možné. Obzvláště, pokud za vznik může genetická výbava nebo stárnutí pokožky. I v takovém případě se však dají otoky zmírnit. Chce to jen vědět, jak na to.

 1. Pitný režim – V průběhu dne doplňujte dostatek tekutin. Podpoříte funkci ledvin a pročištění organismu. Dbejte ale na pravidelnost. Vypít “na ex” 500 ml a pak být několik hodin na suchu není dvakrát vhodné. Pít byste měli po doušcích v průběhu celého dne a ideálně čistou vodu a neslazené tekutiny.
 2. Změna životosprávy – Zapracujte na svém denním režimu a jídelníčku. Dostatečný přísun živin, minerálů a vitamínů vám může pomoci zmírnit kdejaké neduhy. Jezte vyváženě a dopřejte si pravidelný pohyb a čerstvý vzduch.
 3. Tak akorát spánku – Spěte tak akorát. Nepřetahujte zbytečně délku spánku a nespěte kratší dobu než 6 hodin. Tělo sice dokáže fungovat i po 4 hodinách odpočinku, ale dlouhodobě to organismu neprospívá. Ideální je naspat každý den přibližně 7-9 hodin.
 4. Méně solte – Sůl zadržuje vodu a přispívá ke vzniku otoků. Proto vařená jídla méně solte a u televize si dejte místo brambůrků nesolené oříšky nebo sušené ovoce.
 5. Snižte frekvenci kouření – Kouření má negativní vliv na celé zdraví a to včetně pokožky. Kůže rychleji ztrácí kolagen, je slabší, méně pružná a cévy jsou více viditelné.
 6. Obklady – Studené obklady zmenšují otoky a zároveň ulevují od nepříjemné bolesti očního okolí (při migréně, alergii, únavě z počítače apod.). Použít můžete žínku namočenou ve studené vodě, salátové okurky nebo vychlazené vylouhované čajové sáčky.
 7. Masáž – Jemnou masáží prokrvíte pokožku, vyplavíte škodlivé látky z pleti a podpoříte elasticitu kůže. Masírovat můžete tradičně prsty, nebo speciálními pomůckami na lymfatické masáže. Nám se nejvíce osvědčil face roller a gua sha z pravých drahých kamenů.
 8. Úprava pleťové rutiny – Dbejte na správnou techniku odlíčení, netahejte kůži v oblasti očí a vyhýbejte se vysušujícím přípravkům a líčidlům (zmatňujícím pudrům, korektorům s matným “finišem” apod.).
 9. Správný výběr kosmetiky – Na péči o oční okolí se hodí krémy a séra s kyselinou hyaluronovou (hyaluronanem), kolagenem, včelím voskem, vitamín E a dalšími hydratačními a regeneračními složkami. Proniknou hlouběji do pokožky, zadrží vláhu v kůži, vyhladí jemné vrásky a podpoří regeneraci buněk.

 

Masáž očního okolí

Chcete-li vzít tři mouchy jednou ranou, použijte na masáž očního okolí vychlazený face roller či gua shu a celý proces rovnou spojte s aplikací očního krému. Vychlazené masážní pomůcky zmírní otoky, zatímco mírný tlak prokrví kůži a pomůže očnímu krému se vstřebáváním.

Postup při masáži očního okolí

Pomocí malého válečku nebo gua sha destičky masírujte zlehka víčka a dolní část očního okolí. Na pomůcky příliš netlačte. Jen zlehka jimi přejíždějte kolem očí. Postupujte v pásech od vnitřního koutku oka k uchu. Před použitím doporučujeme zchladit masážní pomůcku na 5-10 minut v lednici. Uvidíte, že masáž hned nabere úplně jiný směr.

 

Proč věnovat očnímu okolí zvýšenou pozornost?

V oblasti očí je kůže velmi tenká a citlivá. Oproti ostatním částem těla se pod ní nachází jen velmi malé množství tuku a minimum mazových a potních žláz. Kůže se proto sama nepromašťuje a má tendenci rychleji stárnout. Z toho důvodu bývají vrásky kolem očí mezi prvními příznaky stárnutí. Abychom předešli předčasnému vzniku vrásek a nechtěným pytlům pod očima, měli bychom pokožce kolem očí věnovat zvýšenou péči – nedrhnout a nenatahovat kůži při odličování, nevysušovat ji nesprávnou kosmetikou a vysušujícími líčidly. Naopak bychom měli sáhnout po kvalitní kosmetice a pravidelně ji promazávat jemným hydratačním krémem.

 

Curapil na zmírnění otoků očí doporučuje