Kyselina hyaluronová v kosmetice: opravdu funguje?

Informace o skvělých účincích kyseliny hyaluronové obletěly svět křížem krážem už před několika lety. Jak je to s touto populární látkou ale ve skutečnosti? Kde se vzala a opravdu je tak účinná, jak se o ní říká?

kyselina hyaluronova uvodka

 

Co je to kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová je obecně používané označení pro přirozeně se vyskytující glykosaminoglykan (lineární polysacharid). Abychom však nepletli jablka s hruškami, vysvětlíme si přesnější rozdíl mezi kyselinou a hyaluronanem.

Čistá kyselina hyaluronová se může jako kyselina vyskytovat jen v silně kyselém prostředí. V těle se ovšem takové prostředí nenachází. Kyselina hyaluronová má proto v lidských buňkách podobu soli. Z toho důvodu označují odborníci látku obsaženou v kůži každého z nás jako hyaluronan. Nejedná se totiž o kyselinu jako takovou.

Hyaluronan tvoří hlavní složku mezibuněčné hmoty. Najdeme ho v nervových i pojivových tkáních, v kůži, oku i v pupečníkové šňůře. Jako základní stavební kámen buněk má přímý vliv na kvalitu a elasticitu pokožky. Podporuje hojení ran a udržuje hydrataci. V průběhu stárnutí se hyaluronan z buněk vytrácí a kůže ztrácí své původní vlastnosti. A právě z těchto důvodů se přidává hojně do pleťové a tělové kosmetiky.

 

Stárnutí pokožky a vliv hyaluronanu v kosmetice

Ztráta pružnosti pokožky a vznik vrásek je zcela přirozený jev, který ke stárnutí patří. V kůži se snižuje množství hyaluronanu, pleť přestává být elastická, nezadržuje tak dobře vláhu a vysušuje se. Vznikají drobné vrásky v oblasti očí a krku, které se postupně rozšiřují a prohlubují a i ty nejmenší ranky v pokožce se mnohem déle hojí.

Aby se tyto příznaky zmírnily a pleť získala opět svou pružnost a zdravý svěží vzhled, přidává se hyaluronan do pleťové kosmetiky. Po pravidelné aplikaci pokožka lépe zadržuje vlhkost, je pevnější, pružnější a vypíná se.

Funguje tedy hyaluronan v kosmetice? Ano, opravdu funguje. Je však důležité si vybrat kvalitní přípravky a pečovat o pleť se vším všudy, a to jak vnitřně, tak i zevně.

Hlavní účinky kosmetiky s kyselinou hyaluronovou:

  • Vyplňuje vrásky a zmírňuje projevy stárnutí
  • Napomáhá regeneraci
  • Zanechává pleť pružnou a svěží
  • Odstraňuje drobné kožní nerovnosti

 

Není hyaluronan jako hyaluronan

Kyselina hyaluronová může mít v pleťové kosmetice mnoho podob. Proto než se vrhnete do koupě prvního produktu, doporučujeme si nastudovat jeho složení. V kosmetice bývá používána vysokomolekulární a nízkomolekulární kyselina hyaluronová. Jaký je v nich rozdíl? Malé molekuly pronikají do epidermis (vrchní části kůže), kde pleť hloubkově hydratují. Naopak velké molekuly zůstávají na povrchu pokožky, kde vytváří ochrannou vrstvu a uzamykají tak pleť před ztrátou vlhkosti. Nám se v našem séru nejvíce osvědčila kombinace obou molekul. Přípravek tak vnikne hlouběji do pokožky a zároveň působí i na jejím povrchu.

 

Největší mýtus o kyselině hyaluronové

"Čím více je procent kyseliny hyaluronové v přípravku, tím lépe."

Mnoho lidí si myslí, že čím vyšší procento hyaluronanu se v kosmetice nachází, tím lepší bude mít přípravek účinky. Není to ale tak úplně pravda. Pokožka vstřebá jen určitou část a jakmile je “přesycená”, zbytek jednoduše nepustí dovnitř. Z toho důvodu se v kosmetice nachází 1-3 % kyseliny hyaluronové (hyaluronanu). Mnohem více než na množství záleží na kvalitě a výše zmíněné velikosti molekul. V našem séru najdete 1,5 % kyseliny hyaluronové, z čeho je 0,7 % nízkomolekulární a 0,8 % vysokomolekulární.

Co dalšího naše hyaluronové sérum obsahuje? Kolagen, allantoin, aloe vera a kolagen. Dohromady vše tvoří intenzivní anti-age sérum, které při pravidelném používání zanechává pokožku dlouhodobě hydratovanou, hebkou a svěží.