„Máme doma tvrdou vodu.“
To už jste určitě od někoho slyšela – a pravděpodobně byla tato věta doprovázená povzdechnutím. Co to ale ve skutečnosti znamená?
Co říkají na tvrdou vodu vaše vlasy?
A hlavně: jak je chránit?

Tvrdá voda: Vysoké pH a spousta minerálů
Tvrdá voda je voda s vysokým obsahem minerálů, konkrétně vápníku a hořčíku. To zní dobře, co říkáte? Ne tak docela. Minerály se totiž usazují na povrchu vašich vlasů, a ty jsou kvůli nim nepoddajné, vysušené a náchylné k lámání.
Další vlastnost tvrdé vody je vysoké pH – okolo 8,5. Pro srovnání, „čistá“ voda má pH okolo 7 a vaše vlasy mezi 4,5 a 5,5.
Jak poznáte tvrdou vodu?
V první řadě podle usazenin ve varné konvici i na kohoutku. Na vlasech se projeví jejich vysušením a lámavostí.
Jak vlasy ochránit?
Tvrdá voda vlasy dehydratuje a otevírá vlasové šupinky. Proto vlasům dopřejte kvalitní hydratační šampon a kondicionér, který vlas zacelí a ochrání. Pozor, i nadbytečná chemie může vlasy vysušovat a ochraňovat, proto volte přírodní přípravky.
Tip pro krásnovlásky: Tvrdou vodou trpí i vaše pokožka. Hydratujte a vyživujte ji s pomocí přírody – skvělé je například bambucké máslo.
Měkká voda: Lepší, ale…
Je tedy pro vaše vlasy lepší měkká voda? Ano, ale… ne úplně. Velmi měkká voda se neobsahuje téměř žádné minerály. Vaše vlasy nepoškozuje, ale můžou kvůli ní působit zplihle a mastně.
Jak poznáte měkkou vodu?
Kohoutek ani jiná místa se nezanáší vodním kamenem. To je dobré. Vaše vlasy jsou ale zplihlé a bez objemu.
Co s tím?
Důkladně vlasy oplachujte – měkká voda hůř vymývá šampon a kondicionér. Vlasy příliš nezatěžujte maskami a používejte jen tolik kondicionéru, kolik je vážně potřeba.
Jakou vodu máte vy? A jak na ni reagují vaše vlasy? Dejte nám vědět do komentářů na Facebooku a sdílejte své zkušenosti s ostatními.