Probuďte své kudrny k životu: Curly Girl Metoda vám v tom pomůže

Už jste slyšeli o CGM (Curly Girl Method)? Jedná se o speciální metodu péče o kudrnaté a vlnité vlasy, která pomáhá vlnkám a kudrnkám zazářit v tom nejlepším světle. Jejím cílem je zkrotit krepatění, zamávat se suchostí a probudit kudrny k životu. Curly Girl Metoda učí ženy (a muže) pečovat o své nezkrotné hřívy, naslouchat potřebám vlasů a dodávat jim přesně to, co potřebují.

cgm uvodka2

 

V čem je CGM speciální?

Curly Girl Metoda spočívá v používání „curly girl schválených“ vlasových přípravků a v aplikování šetrných postupů. Obě části jsou nesmírně důležité a o obou si povíme více níže. Než se ale pustíte do zkoušení všech tipů a zběsilého nakupování přípravků, je důležité zjistit, v jakém stavu jsou vaše vlasy a co doopravdy potřebují.

 

Naučte se poslouchat své vlasy

Pečlivě si prohlédněte své vlasy a zkuste jim „naslouchat“. Samy vám ukážou, co potřebují. Pokud jsou vaše vlasy suché, potřebují hydrataci. Naopak jsou-li poškozené, volají po regeneraci (proteinu). Jestli máte vlasy jemné, sáhněte po produktech s lehkým složením. Pokud jste majiteli hrubých vlasů, nebojte se zvolit hutnější, výživnější přípravky.

Jenže jak rozeznat suché dehydratované vlasy od poškozených? A jak zjistit, které produkty jsou hydratační a které regenerační? Vše si teď společně projdeme a začneme pěkně od základů. U poréznosti.

 

Zjistěte si poréznost vlasů

Poréznost je schopnost vlasů absorbovat a zadržovat vlhkost a při výběru vlasové kosmetiky hraje důležitou roli. Z velké části bývá poréznost dána geneticky, i přesto se ale může v průběhu života měnit (nejčastěji vlivem tepelných a chemických úprav vlasů – žehlení, fénování, barvení, odbarvování, trvalá). Obecně platí, že čím více jsou vlasy „zničené úpravami“, tím vyšší poréznost mají. Naopak přírodní nebarvené vlasy, které se tepelně nijak neupravují, mívají poréznost daleko nižší.

Co to v praxi znamená?

 • Vlasy s vysokou porézností – Rychle absorbují vodu a stejně tak rychle schnou. Působí vysušeným dojmem, cuchají se, krepatí a mají sklon k lámání a třepení. Po nanášení produktů můžete mít pocit, že vlasy vše vsáknou a skoro nic na nich nezbyde. Doporučují se proto aplikovat těžší, hutnější produkty (bambucká másla, oleje, masky na vlasy, séra aj.) s vyšší dávkou hydratace a proteinu.
 • Vlasy s nízkou porézností – Vlasy se dlouho namáčí i dlouho schnou. Jsou lesklé, relativně zdravé a obtížně se upravují. Nemají problém zadržovat vodu a působí na pohled i na omak hydratovaně. Produkty se do vlasů nevsakují, ale usazují se na povrchu (vlasy poté rychle plihnou a mastí se). Pro tento typ se hodí přípravky s lehčím složením, jemnější hydratací a doporučujeme postupovat podle pravidla „méně je více“.
 • Vlasy se střední porézností – Jedná se často o vlasy přírodní, občasně tepelně upravované, nebo naopak o vlasy příležitostně obarvené. Vlasy se střední porézností se poměrně dobře upravují, působí relativně zdravě a leskle. Jsou pružné, dobře absorbují vlhkost i vnější péči. Sedí jim produkty s lehkým i hutnějším složením, s vyšší i menší dávkou hydratace. Přípravky proto vybírejte v závislosti na jemnosti vlasů a rozsahu poškození.

 

Jemné vs. husté vlasy

Kromě poréznosti věnujte také pozornost struktuře vlasů – zda máte vlasy jemné, nebo naopak hrubé a husté. Jemné vlasy bývají tenké jako nit a podobají se více vlasům dětským. Prospívají jim lehčí produkty (po těžších totiž plihnou). Naproti tomu hrubé vlasy mezi prsty připomínají tloušťkou špendlíky. Nevadí jim těžší produkty ani hutnější stylingové přípravky a snesou toho obvykle mnohem více než vlasy jemné.

 

Regenerační vs. hydratační přípravky

Jedna z nejčastějších otázek začátečníků je „Potřebují mé vlasy hydrataci, nebo protein?“ Odpověď je jednoduchá: Většinou potřebují obojí, často ale v jiném poměru. Některým lidem vyhovuje péče s vyšším množstvím hydratace (obvykle vysokoporézní, tepelně upravované = vysušené vlasy), někomu s větším podílem proteinu (chemicky upravené = poškozené vlasy).

 • Protein – Vlasy jsou až z 90 % složené z proteinu (keratinu). Ten se vlivem tepelných a chemických úprav z vlasového vlákna vytrácí. Vlas se stává slabší, méně pruží a chybí mu pevnost. Proto je důležité jej do vlasů doplňovat externě, tedy přípravky obsahující proteiny. Produkty s proteiny nesou často označení „regenerační“ nebo „na zničené/poškozené vlasy“ a ve složení mají nejčastěji uveden keratin, hydrolyzed protein, collagen a amino acids.
 • Hydratace – Absorpce vlhkosti (poréznost) je přirozená vlastnost vlasů. Teplem a nevhodnými přípravky se vlasové vlákno ucpává, a tím ztrácí svou schopnost zadržovat vlhkost. Vlasy jsou pak suché, cuchavé, bez života. Mezi hydratační látky v přípravcích patří různé druhy olejů (arganový, kokosový, jojobový…), bambucké máslo, aloe vera a další extrakty a látky. Na etiketě produktu se nejčastěji píše „na suché/dehydratované vlasy“.

 

Rychlý test s mokrým vlasem

Chcete-li zjistit, co vaše vlasy aktuálně potřebují, vezměte mokrý vlas mezi ukázovaček a palec a natáhněte jej pomalu asi o 30 %. Pokud se vlas natáhne, zůstane vytažený a nevrátí se zpět, chybí mu protein. Naopak jestli se při natahování přetrhne, schází mu hydratace. Ze zkušeností můžeme říct, že většinou potřebují obojí – vlas se o kousek natáhne a pak se přetrhne. Proto se při péči nezaměřujte jen na protein/hydrataci, ale na obě složky a kombinujte je.

 

Postup mytí vlasů podle CGM

 1. Na samém počátku je důležité hloubkově vyčistit vlasy čisticím šamponem a poté nanést hydratační masku. K těmto účelům můžete použít i náš Curapil Šampón.
 2. Vlasy pak myjte co nejméně, ideálně 2x–3x týdně a vždy teplejší vodou. Při dalších mytích používejte buď šetrné jemně čisticí šampony (low-poo), nebo kondicionéry s jemnou mycí emulzí (cowash). Jednou za čas (cca 1x za měsíc) přijde vhod opět použít hloubkově čisticí šampon, který odstraní z vlasů všechny usazeniny.
 3. Po umytí šamponem dle potřeby naneste masku, nechte působit a opláchněte. Pak aplikujte kondicionér (a zatím nesmývejte).
 4. Vlasy rozčešte šetrným kartáčem. Vlasy se češou jen za mokra a s kondicionérem nebo maskou ve vlasech. Suché česání vlnám a kudrnám nesvědčí – trhají se a lámou.
 5. Poté přichází na řadu takzvaný „squish to condish“ – vlasy mačkejte a snažte se tak propojit vodu s kondicionérem ve vlasech.
 6. Opláchněte vlasy studenou vodou. Uzavře se tak vlasové vlákno.
 7. Jemně vymačkejte z vlasů přebytečnou vodu a nechte pár minut odkapat, nebo jemně vymačkejte přebytečnou vodu do bavlněného trička. V rámci CGM se nesuší vlasy froté ručníkem, ale bavlněným trikem, nebo ručníkem z mikrovlákna.
 8. Poté naneste do ještě mokrých vlasů dle potřeby závěrečnou péči (leave-in) – bezoplachový kondicionér/masku/sérum/olejíček apod. Vlasy by měly být mokré tak akorát – nesmí z nich odtékat voda, ale zároveň by neměly být suché.
 9. Následně se můžete pustit do stylingu. K těmto účelům se používají gely, krémy, pěny a další přípravky, které zafixují kudrny a pomohou udržet hydrataci ve vlasech. Zkoušejte a experimentujte. Jen tak zjistíte, který přípravek vám bude nejvíce vyhovovat. Na jemnější vlasy a vlny více sedí pěny a lehčí krémy. Na nezbedné hrubé kudrny se používají obvykle gely a jiné hutné přípravky.
 10. Následně máte dvě možnosti – zabalit vlasy do turbanu na 5–10 minut, nebo sušit vlasy mačkáním (opět trikem či ručníkem z mikrovlákna).
 11. Vlasy můžete nechat uschnout na vzduchu nebo použít fén s difuzérem. Během sušení do vlasů nesahejte, nečesejte je a nechte je tak, jak jsou. Zabráníte jejich krepatění.
 12. Po uschnutí následuje poslední krok mytí, a to vytleskání/vymačkání krusty. O co se jedná? Po aplikaci stylingových přípravků (nejčastěji gelů) se na povrchu vlasu vytvoří tvrdá krusta. Té je potřeba se zbavit. Opět máte dvě možnosti: Dát vlasy mezi dlaně a tleskat, nebo vlasy dlaněmi pomačkat. Krusta na povrchu vlasu povolí, opadá a zůstanou hebké a krásně definované kudrny.

 

Péče o vlasy po umytí

Vlasy se mezi mytím nečešou. Maximálně se jen lehce prohrábnou prsty. Společně s hřebenem odložte do šuplíku i žehličky na vlasy a kulmy. Vyhýbejte se i chemickým úpravám, které by mohly vaše vlasy poničit. Spát doporučujeme na saténovém polštáři, s vlasy sepnutými na temeni hlavy, nebo ve spací čepici. Zůstane vám tak objem a vlasy se nezacuchají. Další den stačí vlasy oživit čistou vodou nebo vodou smíchanou s kapkou kondicionéru (metoda refresh).

 

Které produkty jsou podle CGM vhodné?

Přípravky na vlasy by neměly obsahovat silikony, sulfáty, alkoholy a další chemické látky, které kudrnám nesvědčí – vysušují je, nebo naopak zatěžují. Pokud nechcete zkoumat každou složku, můžete využít praktický nástroj curlsbot.com, který za vás složení zkontroluje a řekne vám, zda je produkt pro CGM vhodný.

 

Z naší nabídky doporučujeme v rámci CGM Šampón Curapil, který obsahuje jak hydratační, tak i proteinové složky. Díky sodium cocoyl glutamate se skvěle hodí pro hloubkové čištění.

Stejně tak lze v rámci CGM využít i náš Kondicionér Curapil, který v sobě ukrývá jemnou čisticí složku cocamidopropyl betaine, keratin, extrakt z aloe vera a D-panthenol. Kondicionér je lehký a vhodný i pro jemnější vlasy. Navíc obsahuje Nutricert hair, látku z rostliny jicama, která je bohatá na minerály.

Jako závěrečnou bezoplachovou péči doporučujeme regenerační sérum Curapil. Vzhledem k proteinovým složkám je ideální na vysokoporézní a chemicky upravené vlasy. Příjemně voní, snadno se nanáší a nezanechává na vlasech nepříjemný mastný film.

 

Více informací o produktech najdete v našem e-shopu

 

Využít můžete také naši Garanci spokojenosti. V případě, že vám naše produkty nebudou vyhovovat, stačí nám je zaslat zpět a my vám vrátíme 100 % původní ceny. Více informací najdete na naší stránce Garance spokojenosti.

 

 

Více než 92 % spokojených zákaznic

 

recenze1recenze2

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení