Akné: jaké jsou jeho druhy, příčiny vzniku a jak ho léčit?

 

Už dávno nepatříte mezi teenagery, a přesto vás trápí akné? Toto chronické onemocnění kůže se netýká jen dospívajících, ale postihuje skoro 90 % všech lidí, bez ohledu na věk nebo pohlaví. Jak dochází k jeho vzniku, jakou může mít podobu a jak jeho výskytu co nejlépe zabránit? Na to vše se zaměříme v našem článku.

 

Co je to akné a jak vzniká?

Akné je jedno z nejčastějších neinfekčních onemocnění kůže, které se vyskytuje především u mladistvých a dospívajících mezi 12. a 24. rokem věku, a to jak u žen, tak u mužů. Ve vysoké míře se ale objevuje i u starších dospělých a výjimkou není ani akné u novorozenců, kojenců a batolat. Jedná se o chronické onemocnění mazových žláz a vlasového folikulu, které postihuje nejčastěji kůži na horní polovině těla – na zádech, ramenou a také v obličeji, kde bývají projevy nejpatrnější. Objevit se ale může také ve vlasové pokožce nebo na pažích a v okolí třísel. 

Vznik akné přitom ovlivňuje celá řada faktorů, mezi nejzásadnější ovšem patří zvýšená produkce kožního mazu, zesílení vnější vrstvy pokožky (tzv. hyperkeratinizace), a tím nepravidelné odlučování odumřelých kožních buněk, a působení kožních bakterií (Propionibacterium acnes). Mazové žlázy v kůži produkují kožní maz (sébum). Ten se dostává postupně do vlasového folikulu a poté na povrch pokožky. Pokud ovšem naše kůže vytváří mazu příliš, ten pak nestačí odcházet a dochází k ucpávání pórů.
Na ucpávání se podílí i hyperkeratinizace. Jde o poměrně běžný stav, kdy se (velmi zjednodušeně) kožní buňky tvoří příliš rychle, odumřelé buňky se odlučují nepravidelně a společně s nadměrným mazem vytváří zátku, která ústí v uzavřený nebo otevřený komedon. Oba typy přitom nejspíš dobře znáte: uzavřený komedon je typický bílý pupínek, otevřený komedon je pak drobnější černý pupínek. Ucpané póry jsou pak rájem pro bakterie, které se zde mohou přemnožit a způsobit další typy akné, které označujeme jako papuly, postuly, noduly a cysty. 

Další faktory, které ovlivňují vznik akné: 

 • stres
 • nevhodná strava
 • kouření
 • konzumace alkoholu
 • nadměrné, nebo naopak nedostatečné čištění pleti 
 • komedogenní kosmetika a make-up (= taková, která ucpává póry)
 • podráždění kůže (např. příliš agresivními látkami v pleťových sérech)
 • určité léky

 

Jaké jsou druhy projevů akné? 

Určitě jste si všimla, že ne každý pupínek vypadá stejně. Jak jsme si naznačili výše, u akné rozlišujeme hned několik druhů kožních projevů

 • Otevřené komedony, jinak také dobře známé jako černé tečky. Jakmile dojde k ucpání póru kožním mazem, začíná pod povrchem kůže oxidovat kožní pigment melanin, který ztmavne a černá tečka je na světě. Tento druh akné nejčastěji vzniká na obličeji, zádech a ramenou a obvykle ho nedoprovází zánět. 
 • Uzavřené komedony, kterým většina z nás neřekne jinak než beďary, se jinak označují také jako nežity či vřídky. Dochází k nim také ucpáním póru kožním mazem, ale narozdíl od otevřených komedonů k nim neproniká z vnější vzduch, který by způsoboval oxidaci. Tečky tak zůstávají bílé. 
 • Papuly jsou zanícené, ale nehnisavé malé červené pupínky.
 • Pustuly jsou také zanícené červené pupínky, ale s bílým hnisem ve středu. 
 • Noduly patří k formě bolestivého podkožního akné. Projevují se jako zarudlé, nateklé a hrbolaté oblasti, obvykle několik milimetrů až centimetrů velké.  
 • Cysty patří k nejtěžším projevům akné. Nacházejí se hluboko v kůží a dochází k nim tehdy, když v pozdějších fázích zánětu praskne stěna folikulu. 

A jak je to s formami akné? 

Na základě kožních projevů, které jsme si právě popsali, pak rozlišujeme jednotlivé formy akné: 

 • mírná forma akné (acne comedonica) – nejčastěji se projevuje komedony, tedy bílými a černými tečkami
 • střední forma akné (acne papulopustulosa) – kromě komedonů se vyskytují také papuly a pustuly, projevy této formy akné jsou citlivé a lehce bolestivé na dotek
 • těžká forma akné (acne indurata et abscedenc) – hnisavé akné, které se projevuje noduly a abscesy, po zaléčení často na kůži zůstávají jizvy a pigmentové nerovnosti 
 • nejtěžší forma akné (acne conglobata) – rozsáhlé a mnohočetné zánětlivé projevy tvořené cystami a abscesy, tato forma se také hojí zjizvením

 

Jak o pleť s akné pečovat?

U těžkých forem akné neodkládejte konzultaci s lékařem. Můžete tak včas předejít jizvám a skvrnám, které by nevhodnou nebo nedostatečnou domácí léčbou mohly na vaší kůži zůstat. U mírných a středních forem akné obvykle postačí změna každodenních návyků a dodržování zásad správné péče o pleť za pomoci kvalitních přípravků. Správná péče o pleť přitom není nijak složitá ani časově náročná: 

 • Každé ráno z pleti odstraňte odumřelé kožní buňky, maz a další nečistoty, které se na ní přes noc nahromadily. Ideální je šetrný přírodní čisticí přípravek (např. jemná micelární voda), který pleť připraví na následující péči. 
 • Po vyčištění pleť hydratujte. Zda nejdřív sáhnete ideálně po séru s kyselinou hyaluronovou nebo rovnou po pleťovém krému, záleží jen na vás, rozhodně ale tento krok nevynechávejte. Nanesením krému navíc vytvoříte na pleti ochrannou vrstvu, která nejen že zabrání pronikání nečistot zvenčí a působení volných radikálů, ale také tak zpomalíte usazování make-upu v pleti. 
 • Večer pleť důkladně odličte a vyčistěte, a to ideálně dvoufázově. Obzvlášť pro citlivou pleť a pleť náchylnou k ucpávání pórů je vhodný odličovací olej, který díky jemné emulzi odstraní i hluboko usazené nečistoty, aniž by pleť poškodil či podráždil. Pleť následně dočistěte květovou nebo tonizační vodou. Odstraníte tak i ty poslední zbytky nečistot a umožníte další péči lepší vsakování. 
 • Stejně jako ráno pokračujte po vyčištění hydratací a vyživením pleti. Tento krok nevynechávejte ani pokud máte mastnou pleť, naopak – zabráníte tak zvýšené produkci kožního mazu a ucpávání pórů. Večer je navíc ideální čas na aplikaci pleťových sér a hutnějších nočních krémů

TIP: Víte, jak správně nanášet pleťová séra, aby měla co nejlepší účinek? Přečtěte si náš článek, kde se o sérech na pleť dozvíte vše potřebné!

Dbejte také na čistotu svých kosmetických pomůcek, pravidelně perte štětce či houbičky na make-up, před nanášením veškeré kosmetiky prsty si důkladně umyjte ruce, kosmetiku nepoužívejte po datu spotřeby. Zamezíte tak množení bakterií, které mohou způsobovat i těžké formy akné. Snažte se také na obličej i pupínky na jiných částech těla co nejméně sahat, pravidelně měnit své ložní prádlo a dezinfikovat svůj mobilní telefon – právě na něm totiž bývá nejvíce bakterií, které na své tváři rozhodně nechcete. Zaměřte se také na výživu zevnitř. Jedním z faktorů je nekvalitní strava a vysoká konzumace alkoholu. Změňte tedy své stravovací návyky a podpořte zdraví svého těla vhodnými doplňky stravy – vaše pleť ocení např. betaglukany, blahodárný ženšen, ale i „obyčejný“ vitamín C, který urychluje hojení a pomůže vám předcházet vzniku jizev a skvrn způsobených akné.