Myslíte si, že děláte pro svou pleť maximum, ale přesto je suchá či příliš mastná? Nebo se občas ukáže nějaký pupínek? Možná jenom děláte při péči některou z častých chyb. Zjistěte, o které jde a jak se jich vyvarovat.
Používáte nevhodnou kosmetiku pro váš typ pleti
Nekupujte si produkty podle krásného obalu a ceny. Raději přizpůsobte výběr kosmetiky potřebám vaší pleti. Je suchá? Sáhněte po přípravcích s hydratačními účinky. Má tendenci se mastit? Využijte kvalitní čisticí masky a gely. Bojujete s akné? Pomůže vám řada kosmetiky určená na problematickou pleť.
Využíváte produkty ve špatném pořadí
Aby byly přípravky maximálně účinné, dodržujte pořadí, ve kterém se mají používat. Je vhodné nejprve nanést noční krém, nebo zklidňující sérum? Dává se maska před čisticím gelem, nebo až po něm? Obecně se můžete řídit následujícím postupem:
- Odličte se například odličovacím gelem, nebo olejem.
- Vyčistěte pleť micelární vodou, mycí pěnou, nebo jílovou maskou.
- Tonizační vodou vyrovnejte její pH a dočistěte ji.
- Podle potřeby použijte sérum – s kyselinou hyaluronovou pro omlazení, s retinolem pro pružnost a pevnost.
- Dopřejte pleti hloubkovou hydrataci použitím krému, nebo masky.
- Pečujte o oční okolí pomocí vyhlazujícího krému.
Nechráníte se před UV zářením
Mít krásnou a opálenou pleť je snem každé ženy. Sluneční paprsky ale obsahují UVA a UVB záření, před kterými byste měla svou kůži chránit. Jak se tedy opalovat bezpečně?
- Proti UVA záření využijete krémy ke každodennímu použití s SPF faktorem. Pleť po jejich aplikaci stárne pomaleji, udržuje si pružnost a mladistvou svěžest.
- Proti UVB záření vybírejte z produktů určených k opalování. Čím vyšší SPF faktor mají, tím lepší ochranu poskytují.
Tip: Jak se správně opalovat? To vám radíme v tomto článku.
Používáte prošlou kosmetiku
Pokud budete na kosmetických produktech ignorovat datum spotřeby, může se vám to vymstít. V lepším případě dojde „pouze“ ke snížení účinnosti některých obsažených látek a zmírnění hydratační nebo regenerační funkce výrobku. V horším případě se používání prošlé kosmetiky viditelně projeví – například zarudnutím kůže, zánětem či otokem.
Tip: Nedělejte si velké zásoby kosmetiky, raději si další objednejte ve chvíli, kdy už vám krém, peeling nebo maska dochází. V rámci spotřeby se u produktů zaměřte na dvě důležité informace: datum výroby (PD) a trvanlivost po otevření (ikona otevřeného kelímku s hodnotou 12 nebo 24 měsíců).
Nanášíte si přípravky neumytýma rukama
Denně si na obličej sáhnete vícekrát, než si sama uvědomujete. Udržujte proto své ruce čisté, obzvlášť pokud se chystáte na svou skin care rutinu a líčení. Spolu s kosmetikou byste jinak na pleť nanášela také nečistoty, které by vám mohly přičarovat pupínky, začervenání i zánět.
Půjčujete (si) kosmetiku
Jste hodná, že chcete dceři půjčit svou rtěnku, protože si ji oblíbila. Ale zamyslete se – zubní kartáček si také necháváte jen pro sebe. Stejně by to mělo být i s kosmetikou.
Co vás může potkat, když se o kosmetiku budete dělit s někým dalším?
- Kelímky s krémy a peelingy jsou plné bakterií a virů, které se mohou přenést i na vás.
- S cizí řasenkou si můžete „půjčit” i ječné zrno, nebo dokonce zánět spojivek.
- Rtěnky a lesky na rty od kamarádek vám mohou snadno způsobit opar.
Čistíte si pleť pouze večer, nebo vůbec
Péče o pokožku obličeje nanesením hydratačního krému a séra nekončí. Aby pleť mohla přijímat potřebné vitamíny a minerály, musí být dostatečně čistá. Víte, jak vypadá správná péče? Začněte tím, že ji minimálně dvakrát denně – ráno a večer – zbavíte nečistot. Jakmile si vytvoříte svou rutinu, přidejte k ní další kroky v podobě hydratace, vyživení a vyhlazení.
Čistíte pleť jen vodou
Obličej nestačí opláchnout pouze vodou. Denně na něm ulpí množství prachu, bakterií a dalších nečistot, které voda nedokáže odstranit. Proto na jeho čištění používejte kosmetiku k tomu určenou. Zbaví pleť nečistot a umožní jí dýchat.
- Citlivá pleť ocení jemnou, přitom hloubkovou očistu. Gel jemně čistí a hydratuje. Maska vyživuje a zároveň odstraňuje nečistoty.
- Zralou pleť zbavíte make-upu, líčidel i nečistot pomocí hydrofilního oleje a tonizační vody. Hydratují, regenerují a zklidňují.
Provádíte peeling nešetrným způsobem
Peeling je perfektním pomocníkem při hloubkovém čištění, ale dokáže nadělat i velkou paseku. Když nebudete k pleti šetrná, můžete si spíš uškodit. Myslete proto při peelingu na tři pravidla:
- Provádějte ho maximálně jednou týdně.
- Nezaměňujte tělový a pleťový peeling.
- Nepoužívejte ho spolu s čisticím kartáčkem a na pleť netlačte.
Zanedbáváte čištění svých kosmetických pomůcek
Neaplikujte si make-up a líčidla pomocí štětců a houbiček, které jste použila už mnohokrát. Kosmetické pomůcky čistěte ideálně nasucho před líčením nebo po něm a pak důkladně alespoň jednou za týden. Jinak si můžete na pleť přenést nejrůznější bakterie a viry způsobující pupínky, černé tečky a zánět.