🛍️ CYBER WEEK na 🛒 curapil.cz je tady! Zadejte kód CYBER a získejte 20% slevu na celý nákup! 🎁🛍️

Novinky

Tipy na vánoční dárky

tipy na darky_clanek 2

 

Kouzelné období, na které se většina z nás celý rok těší, je konečně znovu tady! Nemáte všechny dárky a začínáte panikařit? Není třeba. Díky našim tipům nakoupíte dárky všem svým blízkým (nebo sobě) v klidu a z pohodlí domova.

Obsah

Co darovat k péči o mladistvou pleť

Jednou suchá, jindy příliš mastná. Mladistvá pokožka prochází hormonálními změnami, které ovlivňují i její potřeby. Proto je důležité vybírat pečující přípravky podle toho, co zrovna pleť vyžaduje. Obzvlášť když je náchylná ke vzniku akné.

Pryč s nedokonalostmi  

Aknózní pleť dokáže potrápit v každém věku. Pupínek sem, pupínek tam a nežádoucí lesk. Dopřejte kamarádce či sestře kvalitní péči s řadou kosmetiky na problematickou pleť, která respektuje její citlivost. 


Kosmetika na problematickou pleť

Čím potěšíte ženy do čtyřiceti let

S věkem pleť zraje a tím se mění i její potřeby. Ztrácí svou přirozenou pružnost a jednotnost tónu, pod očima vznikají kruhy nebo nevzhledné váčky. Je proto vhodné o ni pečovat intenzivněji a přizpůsobit tomu i výběr kosmetických produktů. 

Dárky pro ženy do 40 let

Krásná pleť v šesti krocích

Jak o pleť pečovat správně? Jaké produkty používat? Odpovědí je kosmetická řada Šest kroků ke kráse, díky níž si pleť udrží svou pevnost a pružnost. Jednotlivé přípravky jsou navíc označeny čísly, abyste věděli, v jakém pořadí je používat.

Zdravé a krásné vlasy a nehty? Snadno a bez chemie! 

Vlasy už nejsou, co bývaly? Nehty ne a ne narůst a když už se to podaří, tak se hned třepí a lámou? Tříměsíční kúra s Curapil DUO obsahuje potřebné vitamíny, minerály a aminokyseliny – konkrétně pivovarské kvasnice, zinek, biotin nebo selen. Už během několika týdnů uvidíte výsledky na svých krásných vlasech a pevných nehtech. A napomůžou i k vyvážení střevní mikroflóry. 

Krém na ruce pro jemné pohlazení 

V zimě ruce trpí, a to nejen kvůli mrazu, ale i vystavování teplotním rozdílům. Když se k tomu přidá používání čisticích prostředků, suché, podrážděné a později i vrásčité ruce jsou na světě. Dopřejte jim proto péči Ochranným krémem na ruce Curapil. Ten pokožku hydratuje a regeneruje, a navíc ji díky astaxanthinu ochrání před vnějšími vlivy a stárnutím. Skvěle se vstřebává, a tak ho můžete použít prakticky kdykoliv a kdekoliv a udržovat si ruce neustále krásné a hebké

TIP: Chcete místo slibů důkaz, že Curapil kosmetika skutečně funguje? Přečtěte si recenze našich zákaznic. 

Dárek na tělo a vlasy

Šampón, kondicionér a sprchový olej na tělo – klasika, kterou najdete pod každým vánočním stromečkem a která se vždycky hodí. Darujte přírodní Šampón a kondicionér Curapil se stimulantem vlasových folikulů – kofeinem. Podporují růst vlasů, posilují je a napomáhají k regeneraci. Nebo sáhněte po dárkové sadě Curapil MEN, která je vyrobená speciálně pro muže a obsahuje vše, co jejich vlasy potřebují. 

Nebo svým blízkým věnujte Sprchový olej Curapil – ten čistí, hydratuje a vyživuje pokožku. Díky tomu je hebká a jemná už po prvním použití. Navíc obdarovaní mohou tento voňavý olej využít nejen ve sprše, ale také jako přísadu do koupele.

Vánoční dárky

Dárky, které se hodí po čtyřicítce 

Naše tělo odráží péči, kterou mu věnujeme. Je ale pravdou, že s vyšším věkem stojí zdraví a krása větší úsilí. Darujte proto přírodní kosmetiku a doplňky stravy, které péči ulehčí.

Regenerace v tobolkách

Podpořte regeneraci pleti zevnitř pomocí vyvážené a intenzivní výživy Curapil Intensive Skin Care. Ta si poradí s prvními projevy stárnutí pleti, sjednotí její barvu i strukturu a pomůže ji udržovat hydratovanou a regenerovanou. Zkrátka svěží a krásnou!


Péče o pleť

Kolagen pro krásnou pleť

Silné klouby, hladká a pružná pokožka, zdravé vlasy. Za to všechno odpovídá kolagen. Jaký druh kolagenu ale vybrat, když jsou jich na trhu stovky? Základní věc je, že nejlépe vstřebatelný kolagen je hydrolyzovaný. Na našem e-shopu najdete čistý bovinní kolagen, mořský kolagen a Kolagenový drink. Také jsme přidali Mořský kolagen PLUS obohacený o vitamíny a minerály, který je spojením toho nejlepšího z vědy a přírody.

V čem se liší? Nebo pořád nevíte, jaký sobě, mamince nebo babičce vybrat? Přečtěte si, jaký je mezi jednotlivými kolageny rozdíl.

 

Kolagenový drink

Nejsilnější přírodní antioxidant pro obranu celého organismu 

Astaxanthin nenajdete jen v krému na ruce, ale i jako samostatný doplněk stravy. Tělo chrání před negativním dopadem UV záření a upravuje hladinu cholesterolu. K astaxanthinu jsme navíc přidali omega-3 nenasycené mastné kyseliny. 

  • Normální činnost srdce a cév
  • Správná funkce mozku
  • Podpora pohybového aparátu
  • Prevence kardiovaskulárních onemocnění

Oční krém pro zářivý pohled 

Oční okolí je nejviditelnějším důkazem prožitých okamžiků. Proto je potřeba se o něj pečlivě a citlivě starat. Hydratační oční krém při pravidelném používání pleť rozjasní a po tmavých kruzích, váčcích i vráskách nebude ani památka. A taková večerní masáž očního okolí je navíc příjemnou chvilkou před spaním. 

Tabletky proti stresu 

Stres v menší či větší míře útočí na nás všechny, obzvlášť nyní před koncem roku. Darujte proto mamince či tchyni směs bylinek a rostlinných výtažků, které jí pomohou zklidnit mysl a vrátit ztracenou energii. Stačí jedna tobolka doplňku s názvem Žádný stres a bolest hlavy, únava, napětí, ale i žaludeční potíže už si na vás netroufnou!

Imunita až na druhém místě

Nejsme žádné stroje, ale když to je potřeba, jedeme na 1000 %. Naše tělo je pak vyčerpané a odrazí se to i na slabší imunitě. Podpořte funkci metabolismu i jeho obranyschopnost kvalitním spánkem, pravidelným pohybem a vyváženou stravou. Když navíc přidáte i doplňky stravy, jako jsou Imunita, Betaglukan nebo Vitamín C, máte vyhráno.

U vánočního stromečku…

Ať už kupujeme svým nejbližším jakékoliv dárky, tím nejkrásnějším je společný čas. U teplého čaje, kávy či kakaa a třeba i v pyžamu. Užijte si ho s nimi nejen o Vánocích.

Retinol: hrdina v boji proti stárnutí

Retinol_clanek

Život nám na kůži kreslí vzpomínky na radostné i smutné chvíle – vrásky. Retinol je pomocník, který dokáže pleť vyhladit a zjemnit, aby tyto nedokonalosti nebyly vidět. Vrásky zmizí, vzpomínky zůstanou.

Co je retinol?

Retinol patří do skupiny retinoidů, což jsou deriváty vitamínu A. Ty mají blahodárné účinky na naši pleť – dokážou ji hydratovat, vyhlazovat a zjemňovat, a hlavně jsou skvělou anti-aging složkou. Díky své všestrannosti se retinoidy navíc hodí pro každý typ pleti. 

Mezi retinoidy patří:

  • Kyselina retinová – aktivní a nejsilnější forma vitamínu A. Účinně působí proti stárnutí i projevům akné a snadno se vstřebává.
  • Retinal – se v kůži postupně přeměňuje na kyselinu retinovou. Omlazuje pleť, obnovuje kožní buňky a je ideální i pro citlivou pokožku.
  • Retinol – představuje čistou formu vitamínu A. Zpomaluje stárnutí a podporuje obnovu kožních buněk. Zároveň redukuje skvrny, hydratuje a velmi často se využívá proti akné.

V čem je retinol prospěšný?

Retinol je z retinoidů nejúčinnější, proto se v kosmetice používá nejčastěji. Perfektně ho využijete už při prvních příznacích stárnutí, kdy se na pleti začínají objevovat skvrny, vrásky a suchá, dehydratovaná místa. Vaši tvář rozjasní, dodá jí potřebnou hydrataci a podpoří tvorbu kolagenu a elastinu. Pokožku tak zpevňuje, vyhlazuje a zachovává její pružnost.

Žena

Jak retinol používat?

Pokud s retinolem začínáte, doporučujeme ho nanášet v malém množství a postupně ho zvyšovat. Retinolové sérum používejte pouze večer, protože je citlivé na slunce. Pár kapek vmasírujte do důkladně vyčištěné pleti a nechte působit. Následující ráno si naneste denní krém s ochranným faktorem SPF.

Při častém nanášení nebo vysoké koncentraci může vzniknout nepříjemné podráždění, zanícení či zarudnutí. U citlivé kůže mohou být projevy výraznější. Nikam proto nespěchejte, retinolová péče potřebuje svůj čas.

Jak zvýšit účinky retinolu:

  • Do denní rutiny přidejte denní krém nebo sérum s vitamínem C. Skvěle se totiž s retinolem doplňují.

Shrnutí

Udržte si vzhled mladistvé pleti co nejdéle. Víte, jak o ni pečovat správně? Není to jen o každodenní rutině a správném výběru kosmetiky, ale také o tom, jak si čistíte tvář i pomůcky, které používáte. Vyvarujte se chyb a mějte krásnou a zdravou pleť.

10 nejčastějších chyb v péči o pleť

10 chyb v péči o pleť
Myslíte si, že děláte pro svou pleť maximum, ale přesto je suchá či příliš mastná? Nebo se občas ukáže nějaký pupínek? Možná jenom děláte při péči některou z častých chyb. Zjistěte, o které jde a jak se jich vyvarovat. 

Používáte nevhodnou kosmetiku pro váš typ pleti

Nekupujte si produkty podle krásného obalu a ceny. Raději přizpůsobte výběr kosmetiky potřebám vaší pleti. Je suchá? Sáhněte po přípravcích s hydratačními účinky. Má tendenci se mastit? Využijte kvalitní čisticí masky a gely. Bojujete s akné? Pomůže vám řada kosmetiky určená na problematickou pleť.

Využíváte produkty ve špatném pořadí

Aby byly přípravky maximálně účinné, dodržujte pořadí, ve kterém se mají používat. Je vhodné nejprve nanést noční krém, nebo zklidňující sérum? Dává se maska před čisticím gelem, nebo až po něm? Obecně se můžete řídit následujícím postupem:

  1. Odličte se například odličovacím gelem, nebo olejem.
  2. Vyčistěte pleť micelární vodou, mycí pěnou, nebo jílovou maskou.
  3. Tonizační vodou vyrovnejte její pH a dočistěte ji.
  4. Podle potřeby použijte sérums kyselinou hyaluronovou pro omlazení, s retinolem pro pružnost a pevnost.
  5. Dopřejte pleti hloubkovou hydrataci použitím krému, nebo masky.
  6. Pečujte o oční okolí pomocí vyhlazujícího krému.

Nechráníte se před UV zářením

Mít krásnou a opálenou pleť je snem každé ženy. Sluneční paprsky ale obsahují UVA a UVB záření, před kterými byste měla svou kůži chránit. Jak se tedy opalovat bezpečně?

  • Proti UVA záření využijete krémy ke každodennímu použití s SPF faktorem. Pleť po jejich aplikaci stárne pomaleji, udržuje si pružnost a mladistvou svěžest.
  • Proti UVB záření vybírejte z produktů určených k opalování. Čím vyšší SPF faktor mají, tím lepší ochranu poskytují. 

Tip: Jak se správně opalovat? To vám radíme v tomto článku.

UV ochrana

Používáte prošlou kosmetiku

Pokud budete na kosmetických produktech ignorovat datum spotřeby, může se vám to vymstít. V lepším případě dojde „pouze“ ke snížení účinnosti některých obsažených látek a zmírnění hydratační nebo regenerační funkce výrobku. V horším případě se používání prošlé kosmetiky viditelně projeví – například zarudnutím kůže, zánětem či otokem. 

Tip: Nedělejte si velké zásoby kosmetiky, raději si další objednejte ve chvíli, kdy už vám krém, peeling nebo maska dochází. V rámci spotřeby se u produktů zaměřte na dvě důležité informace: datum výroby (PD) a trvanlivost po otevření (ikona otevřeného kelímku s hodnotou 12 nebo 24 měsíců).

Nanášíte si přípravky neumytýma rukama

Denně si na obličej sáhnete vícekrát, než si sama uvědomujete. Udržujte proto své ruce čisté, obzvlášť pokud se chystáte na svou skin care rutinu a líčení. Spolu s kosmetikou byste jinak na pleť nanášela také nečistoty, které by vám mohly přičarovat pupínky, začervenání i zánět. 

Půjčujete (si) kosmetiku

Jste hodná, že chcete dceři půjčit svou rtěnku, protože si ji oblíbila. Ale zamyslete se – zubní kartáček si také necháváte jen pro sebe. Stejně by to mělo být i s kosmetikou.

Co vás může potkat, když se o kosmetiku budete dělit s někým dalším?

  • Kelímky s krémy a peelingy jsou plné bakterií a virů, které se mohou přenést i na vás.
  • S cizí řasenkou si můžete půjčit” i ječné zrno, nebo dokonce zánět spojivek.
  • Rtěnky a lesky na rty od kamarádek vám mohou snadno způsobit opar.

Čistíte si pleť pouze večer, nebo vůbec

Péče o pokožku obličeje nanesením hydratačního krému a séra nekončí. Aby pleť mohla přijímat potřebné vitamíny a minerály, musí být dostatečně čistá. Víte, jak vypadá správná péče? Začněte tím, že ji minimálně dvakrát denně – ráno a večer – zbavíte nečistot. Jakmile si vytvoříte svou rutinu, přidejte k ní další kroky v podobě hydratace, vyživení a vyhlazení.

Čistíte pleť jen vodou

Obličej nestačí opláchnout pouze vodou. Denně na něm ulpí množství prachu, bakterií a dalších nečistot, které voda nedokáže odstranit. Proto na jeho čištění používejte kosmetiku k tomu určenou. Zbaví pleť nečistot a umožní jí dýchat.

  • Citlivá pleť ocení jemnou, přitom hloubkovou očistu. Gel jemně čistí a hydratuje. Maska vyživuje a zároveň odstraňuje nečistoty.
  • Zralou pleť zbavíte make-upu, líčidel i nečistot pomocí hydrofilního oleje a tonizační vody. Hydratují, regenerují a zklidňují.

Peeling

Provádíte peeling nešetrným způsobem

Peeling je perfektním pomocníkem při hloubkovém čištění, ale dokáže nadělat i velkou paseku. Když nebudete k pleti šetrná, můžete si spíš uškodit. Myslete proto při peelingu na tři pravidla:

  • Provádějte ho maximálně jednou týdně.
  • Nezaměňujte tělový a pleťový peeling.
  • Nepoužívejte ho spolu s čisticím kartáčkem a na pleť netlačte.

Zanedbáváte čištění svých kosmetických pomůcek

Neaplikujte si make-up a líčidla pomocí štětců a houbiček, které jste použila už mnohokrát. Kosmetické pomůcky čistěte ideálně nasucho před líčením nebo po něm a pak důkladně alespoň jednou za týden. Jinak si můžete na pleť přenést nejrůznější bakterie a viry způsobující pupínky, černé tečky a zánět.

Jak na lepší soustředěnost

Blog_soustredenost 1

Předvánoční shon, desítky úkolů v práci a co teprve velký úklid a to opakovaně rušené kafe s kamarádkou. Je toho na vás moc a nedokážete se na nic pořádně soustředit? Poradíme vám, jak ze začarovaného kruhu ven.

Zklidněte mysl

Abyste se dokázali soustředit, občas potřebujete i vypnout. Je to jako s telefonem: když je přetížený, reaguje zpomaleně a mnohdy i chybně. Vyčistěte si hlavu, způsobů je celá řada - pohybem, při četbě nebo na wellness. Doporučujeme vyzkoušet například stále oblíbenější meditaci.

Pokud s ní nemáte zkušenost, oceníte řízené meditování. Můžete se přihlásit na lekce s lektorem poblíž vašeho domova. Každému ale nemusí vyhovovat cizí prostředí a přítomnost dalších účastníků. V takovém případě vyzkoušejte meditaci online, kde v pohodlí domova stačí jen poslouchat a uvolnit se. 

meditace

Pomozte si nootropiky

Jsou to látky, které mají blahodárné účinky na činnost mozku. Zlepšují soustředěnost, paměť i kvalitu spánku a najdete je v běžně dostupných bylinkách. Například účinné Bylinné extrakty Alchymedic zlepšují činnost mozku, zkvalitňují spánek a dávají tělu přesně to, co potřebuje.

Které byliny jsou jedničkou pro zlepšení koncentrace?

  • Rozmarýn je perfektním stimulantem mozku. Má pozitivní vliv na paměť a soustředěnost, což se hodí nejen při učení, ale i v práci.
  • Ginkgo biloba zpomaluje proces stárnutí mozku a zlepšuje paměť i schopnost koncentrace.
  • Ashwagandha podporuje výkonnost mozku a zpomaluje jeho stárnutí.

Tip: Věděli jste, že i mnoho druhů koření, které běžně používáte, má vliv na soustředěnost? Patří mezi ně například zázvor, kardamon, hřebíček, česnek, šalvěj a tymián.

gif_Alchy

Zdokonalte svůj time management

Ani kvalitní doplňky stravy a meditace vám nezaručí lepší soustředěnost a vnitřní klid, když budete stále přehlcení množstvím povinností. Nenechte se pronásledovat nedokončenými resty z předchozích dní a netlačte před sebou  ty nové. Zapracujte na plánování a prioritizaci. Rychleji tak splníte jednoduché úkoly a lépe si zorganizujete čas k práci.

Pusťte do místnosti čerstvý vzduch

Mozek potřebuje pro správnou funkci kyslík. Proto v kanceláři, ale i doma pravidelně větrejte, ať už je venku horko, nebo zima. A když už půjdete okno otevřít, dejte si i krátkou pauzu. Udělejte si čaj, kávu a dejte si dobrou svačinku.

Shrnutí 

Až toho bude zase jednou moc, zastavte se a zhodnoťte situaci. Možná jste ve stresu a potřebujete jen chvíli pro sebe, abyste si odpočinula a mohla zase fungovat na maximum. Dopřejte si aktivní odpočinek, meditaci nebo přírodní první pomoc třeba v podobě čaje.

5 tipů, jak mít více energie

jak mít více energie_clanek 1 (1)

Podzimní sychravé počasí, kratší dny bez sluníčka a větší náchylnost k nachlazení. Máte v tomto období občas pocit, že jsou dny nekonečné, jste unavení a čeká vás ještě hromada zařizování? Poradíme vám, jak získat víc energie a užít si tak každý den naplno.

 1. Dopřejte si dostatečný spánek

Kvalitní spánek je pro člověka v kombinaci s dostatkem jídla a pitného režimu velmi důležitý. Jako minimální délka spánku se uvádí 7 hodin, každá chvíle navíc je bonus. Jinou potřebu spánku ale má žák základní školy, maminka na mateřské i vrcholový sportovec.

Aby byl váš spánek kvalitní, držte se několika jednoduchých věcí. Předtím než půjdete spát, si v místnosti vyvětrejte, čerstvý vzduch dělá divy. Před spaním odložte elektroniku, vyzařuje totiž škodlivé modré světlo. Udělejte pro dokonalý odpočinek maximum a podpořte jej Alchymedic elixírem. Ten je plný bylinných výtažků s uklidňujícími účinky.

Tip: Veďte si spánkový deník, dokážete tak zhodnotit, zda máte spánku dostatek. Nemusíte si pořizovat papírový blok, spánek lze sledovat v telefonu. Můžete využít například aplikace Google Keep nebo Floret.

spanek

 2. Dbejte na pravidelný pohyb

Když začnete den cvičením, budete mnohem čilejší. Nastartujete totiž nejen mozek, ale také prokrvíte tělo, což podpoří celý organismus. Nemusíte cvičit jen ráno, někdo si raději přispí a pohybu se věnuje až odpoledne nebo večer. Nejde ani o to, abyste se fyzicky odrovnali třeba v posilovně, stačí i svižná a přitom příjemná procházka na čerstvém vzduchu.

Tip: Dejte si 10minutovou rozcvičku, pár jógových asán nebo si běžte zaběhat. Uvidíte, jak vás to po ránu vzpruží. 

3. Zaměřte se na vyvážený jídelníček

Co dáte tělu zevnitř, to vám vrátí navenek. Pokud chcete mít více energie, věnujte pozornost tomu, co jíte a pijete. Máte ve stravě dostatek vitamínů a minerálů? Nejíte malé porce? Dopřáváte si často fast food? Dodržujete pitný režim? Vše zmíněné má totiž nejen vliv na to, jak se budete celkově cítit, ale i na kvalitu vašich vlasů, nehtů a kůže. Co nezískáte ze stravy, můžete ještě doplnit kvalitními doplňky stravy. Lidem nejčastěji chybí vitamín D, vápník a hořčík

Tip: Ideálním parťákem pro hlídání kalorií (ať už z důvodu hubnutí, hlídání váhy, nebo nabírání svalové hmoty) jsou mobilní aplikace. Například Kalorické Tabulky nebo Yazio.

4. Pečujte o své tělo

Hýčkejte se, jak jen můžete. Odměňte se příjemnou masáží nebo horkou vanou, díky tomu totiž zklidníte nejen svou mysl, ale také tělo. Když si čas od času (nebo klidně denně) dovolíte zpomalit, dokážete pak mnohem efektivněji pracovat s energií. Dopřejte si proto čas pro sebe v podobě kosmetické půlhodinky u specialistky, čas od času je to totiž potřeba.

Tip: S produkty Curapil si dopřejete wellness i u sebe doma. Uvařte si čaj na prohřátí, zapalte svíčku pro příjemnou atmosféru a zapněte si oblíbenou hudbu. Pak už si jen připravte olejíčky, krémy, masky a hurá na to. Tělo příjemně zrelaxujete například přidáním oleje do koupele, ten krásně voní, a navíc ponechá pokožku hydratovanou. Po koupeli můžete použít Pečující tělové mléko Curapil nebo Shimmer Oil Curapil, který dodá pleti i pokožce svěží a zářivý vzhled. Své pleti dopřejte skvělou masáž face rollerem v kombinaci s gua sha. A pak naneste retinolové, hyaluronové nebo anti-aging sérum. Proč a jak je používat?

5. Vyzkoušejte energetické boostery

Občas se každý z nás probudí do dne, který by nejraději prospal, ale nemůže. Ať už je to proto, že vás čeká důležitá prezentace, přednáška ve škole, nebo pečujete o své miminko. Ve výsledku je jedno, z jakého důvodu, hlavní je vědět, jak získat alespoň trochu energie hned.

Tip: Rychlým řešením při únavě může být kofein, najdete ho nejen v kávě, ale i v čajích. Dobrou službu udělá Maca, která vám zajistí více energie, nebo Curapil Slim Day, jenž stimuluje organismus a reflektuje potřeby těla přes den. Můžete si dát i různé druhy ovocných cukrů či sáhněte po čokoládě. Mějte ale na paměti, že jde pouze o dočasnou pomoc, která sice mnoha lidem pomáhá zklidnit nervy, ale taky se po ní snadno přibírá. Všeho s mírou.

Shrnutí 

Víc energie se rovná  víc zážitků. Plánujte svůj život, vaše tělo ocení rutiny. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu. Pravidelně se hýbejte a relaxujte. Jezte vyváženě a hlídejte si vyladěný work life balance.  Uvidíte, že se to odrazí i na vaší energii.

Jak pečovat o oční okolí

 

Kůže v okolí očí je jedna z prvních částí našeho těla, kde se projeví stárnutí – zpravidla vráskami, tmavými kruhy a otoky. 

Ale proč? Je pro to hned několik důvodů – kůže kolem očí je tenčí a citlivější než na jiných částech těla. Naše oči navíc během dne pracují, a něco tak malého a samozřejmého, jako je mrkání, mračení nebo úsměv, se na očním okolí projeví. Kromě toho se na potížích mohou podílet i specifičtější faktory, jako genetika, UV záření, stres či špatná životospráva.

Je jedno, kolik vám je let – nikdy není pozdě se o oční okolí začít pořádně starat. V dnešním článku vám řekneme, jak na to. 

 

Hydratujte 

Slovo „hydratace“ v péči o pleť už moc obočí nezvedne – asi všichni jsme

si toho o její důležitosti už vyslechli hodně. Ale je pro to důvod. Hydratace se přes dostatečnou publicitu totiž někdy neprávem podceňuje

Kůže navíc potřebuje víc než obyčejnou vodu, a tak přichází řada na hydratační přípravky. Největší vykřičník, když přijde na hydrataci pokožky kolem očí, je potenciální podráždění – protože je oční okolí tenké a citlivé, je třeba vybírat přípravek pečlivě.

TIP: Náš
hydratační krém s přírodním složením v čele s kyselinou hyaluronovou, aloe vera nebo světlíkem lékařským se postará o intenzivní péči citlivě. 

Dejte pozor na složení

Předchozí bod se netýká jen hydratace, ale všech přípravků, které jsou určeny na péči o pleť – u tak citlivého a specifického místa, jakým oční okolí je, se vyplatí dávat na složení ještě větší pozor. 

Obecně platí, že (nejen) pro oční okolí jsou prospěšné antioxidanty. Ty pomáhají uvolňovat volné radikály, které vznikají externími vlivy (UV záření, kouření apod.). Antioxidanty ale mohou také zpomalit projevy stárnutí. Patří mezi ně například vitamín C nebo E. Blahodárné jsou ale také kolagenní peptidy či vitamín B. Obzvlášť při boji s vráskami se pak uplatní retinol a vitamín A

Vitamíny B a E najdete ve Vyhlazujícím očním krému – ten dále obsahuje třeba bavlníkový, hroznový nebo slunečnicový olej, který je skvělým antioxidantem. Lutein je také přirozený antioxidant, a kromě toho, že tělo ochrání před volnými radikály a pomůže od pigmentových skvrn, se pozitivně podepíše na zraku a míře únavy očí – to znamená méně mžourání a mračení

Dbejte na jemnou péči

Jak jsme si už řekli, pleť v okolí očí je tenoučká – jakýkoliv tlak nebo nešikovné zacházení spojené s každodenními aktivitami se tak může promítnout ve zvýšené tvorbě vrásek.

Když na oblast nanášíte přípravky, vždycky buďte co nejšetrnější. To samé platí pro odličování – stejně jako u předchozího bodu pak vybírejte kvalitní přípravky, nejlépe s přírodním složením.  

Využít můžete třeba Hydrofilní odličovací olej s vysokým obsahem vitamínů A, E a B, který i díky arganovému, ricinovému nebo slunečnicovému oleji účinně hydratuje a má antioxidační účinky

Dopřejte si masáž 

Stres, některé druhy potravin nebo špatná spánková hygiena mohou způsobit zadržování tekutin v těle, špatnou cirkulaci krve a napětí v očním okolí – to všechno vede ke vzniku otoků. Od toho může ulevit jemná masáž, která v oblasti očí podpoří krevní oběh a tlakem pomůže se zadrženou vodou. Doporučujeme investovat do face rolleru a gua sha destičky. Masáž tak bude efektivnější a osvěžující.

Myslete na spánek a stravu 

Možná je to jasné, ale stejně to musíme zmínit. Spánek, kvalitní a vyvážená strava a aktivní životní styl se na očním okolí podepíšou. 

Co se týče samotného jídla, zaměřte se na přísun vitamínů E, C, omega-3 mastných kyselin nebo draslíku – to znamená oříšky, brokolice, banány, rajčata, různé semínka nebo třeba avokádo. Nezapomeňte ani na dostatečný pitný režim a pravidelný pohyb – stačí 30minutová procházka nebo protažení. 

Pro okamžité doplnění různých důležitých živin doporučujeme Kolagenový drink, do kterého jsme přidali vitamín B, C, ale také zinek nebo hořčík. Můžete si navíc vybrat z šesti osvěžujících příchutí.

Zajímavost: Podle výzkumu Institutu pro výzkum péče o pleť (Skincare Research Institute) už za jedinou neprospanou noc pokožka ztratí elasticitu, je dehydrovaná, póry jsou viditelnější a výrazně se v ní zhoršuje cirkulace krve

Nezapomínejte na krémy s SPF (celoročně)

Kvalitní přípravek s SPF faktorem je základ. V létě to platí dvojnásob, ale je nebezpečné na něj zapomenout s příchodem chladnějších měsíců. UV záření se i přes nižší teploty do kůže dostává po celý rok a je jednou z hlavních příčin předčasného stárnutí kůže. Pokud by tohle nestačilo, dokáže také způsobit závažná onemocnění. 

Náš ochranný krém SPF 50 obsahuje mimo jiné vitamíny A, B, C i E, kyselinu mléčnoupanthenol. Kromě účinné ochrany tak zpomaluje stárnutí a hydratuje

Shrnutí 

Oční okolí neodráží jen náš věk, ale také péči, kterou mu věnujeme. To nemusí znít hezky, ale ve skutečnosti je to skvělá příležitost – jakmile začneme dbát na hydrataci, výživu, životní styl a zaměříme se na ochranu proti vnějším faktorům, pozitivní výsledky jsou nevyhnutelné.



Proč a jak užívat probiotika a prebiotika

 

Více a více lidí se dnes ve snaze udržet si zdravý trávicí systém a posílit celkovou imunitu obrací na probiotika a prebiotika. Jde o dvě skupiny látek, které společně hrají klíčovou roli v podpoře zdravého mikrobiomu a zajištění všech zdravotních benefitů, které se s ním pojí. Co vlastně probiotika a prebiotika jsou, jak fungují, jaké výhody vám mohou přinést a jak je efektivně zahrnout do každodenní rutiny? To vše si povíme v tomto článku. 

 

Co jsou probiotika a prebiotika?

Probiotika jsou živé mikroorganismy. Obvykle jde o bakterie nebo kvasinky. Ty se přirozeně vyskytují v lidském trávicím traktu, kde při správném množství udržují zdravou rovnováhu mikrobiomu. Zneškodňují totiž škodlivé bakterie – doslova tak dochází k vyvážení prospěšných a patogenních mikroorganismů v těle. Mezi nejběžnější druhy probiotik, o kterých jste již mohli slyšet, patří například mléčné bakterie jako Lactobacillus, Bifidobacterium nebo Streptococcus – těchto zdraví prospěšných bakterií je ale mnohem více. 

Prebiotika nejsou chybně napsaná probiotika – ve skutečnosti jde o důležité pomocné látky. Slouží totiž jako potrava pro tyto prospěšné bakterie. Jde o části jídla, které lidské enzymy nedokážou strávit – doputují tak až k probiotikům, kterým mohou poskytnout ideální podmínky pro růst, množení a aktivitu ve střevním mikrobiomu. 

 

 

Kde probiotika a prebiotika najdeme? 

Probiotika se běžně nacházejí třeba v kysaných mléčných výrobcích – v acidofilním mléku, jogurtu, sýrech nebo zelí. Můžete je ale najít také v kimchi či kvasnicích. Med, česnek, cibule nebo artičoky jsou také skvělým přírodním zdrojem prospěšných bakterií. 

Pozor: Je důležité mít na paměti, že ne všechny potraviny obsahují stejné druhy probiotik – pokud vám byla probiotika doporučena, vždy se raději poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Prebiotika pak najdeme převážně v ovoci nebo zelenině, jmenovitě jde například o jablka, cibuli, banány, česnek, chřest a pórek. Významným – a vůbec prvním – zdrojem prebiotik je pro člověka mateřské mléko. 

Obě skupiny látek jsou samozřejmě dostupné i ve formě rozličných doplňků stravy. Probiotika například bezpečně doplníte pomocí lahodného a osvěžujícího kolagenového drinku, který kromě nich obsahuje velké množství prospěšného mořského kolagenu a je dostupný v příchutích jako malina, višeň nebo lesní směs. 

 

 

Co jsou synbiotika? 

Speciální pojem představují synbiotika – jde o probiotika a prebiotika zkombinované do jednoho produktu. Jedním přípravkem tak doplníte veškeré důležité látky a probiotika budou mít mnohem větší pozitivní účinek na vaše zdraví. Skvělou volbou jsou v tomto případě probiotika a prebiotika od Alchymedicu, které nabízí vše důležité v ideálním poměru, a to v jediné tobolce. Navíc jsou vícekmenová – to znamená, že obsahují několik probiotických kmenů a nabízí tak co nejširší spektrum zdravotních výhod. 

 

Proč a kdy probiotika brát? 

Uvést důvody, proč probiotika zařadit do životního stylu, není nic těžkého. 

Už jsme zmínili, že udržují zdravou rovnováhu mikrobiomu. Některé druhy probiotik také přispívají k lepšímu trávení a vstřebávání živin, což se může projevit třeba na snížení nadýmání, průjmů, křečí a jiných trávicích problémů. A protože produkují vitamín K, napomáhají i ke zdravému srážení krve. Celkově pak významně ovlivňují správnou funkci imunitního systému

Díky svým účinkům na celé tělo mají tyto bakterie pozitivní vliv na všechny procesy, které se v organismu odehrávají. Z toho důvodu mohou ovlivnit také naši náladu nebo míru únavy. Pomáhají i s eliminací kožních obtíží a slouží jako prevence rakoviny tlustého střeva

Ve zkratce: zdravotních benefitů přinášejí tolik, že je vhodné je tělu dodávat nejen tehdy, když nás trápí zažívací obtíže nebo pokud zrovna užíváme antibiotika. Měli bychom je doplňovat pravidelně  – obzvlášť ale v období zvýšeného stresu, chřipkových epidemií či při cestování do ciziny, kdy účinně chrání proti cestovatelskému průjmu.

 

 

Shrnutí 

Probiotika a prebiotika jsou neocenitelnými pomocníky nejen při udržení rovnováhy střevního mikrobiomu, ale také pro podporu celkové imunity. Jejich kombinace a správné množství se mohou podílet na zlepšení zdravotního stavu a pohody po všech stránkách – ať už jde o eliminaci trávicích problémů, nebo pomoc při boji s únavou. Nejde jen o účinnou možnost léčby, ale převážně o nenahraditelnou prevenci, kterou by nikdo neměl ignorovat. 

5 nejčastějších kožních onemocnění

 

Kůže není jen největším orgánem našeho těla, ale také nárazníkem mezi námi a vnějším světem. A právě proto, že stojí v první linii obrany proti vnějším vlivům, se na ní může podepsat velká spousta věcí. Některá z kožních onemocnění, například plísně, tak vznikají především kvůli okolním faktorům. Další, jako třeba atopická dermatitida, mají však genetický původ. 

Příznaky a péče se u všech onemocnění liší, společné je pro ně ale to, že nenarušují jen naše zdraví a pohodlí – mohou se neblaze podepsat na sebevědomí. V dnešním článku se zblízka podíváme na pět nejčastějších kožních nemocí a řekneme si, jak se od sebe liší a jaké přípravky mohou pomoci s potlačením příznaků. Pamatujte ale, že léčbu by měl mít v rukou vždy hlavně lékař. 

 

Dermatitida 

Dermatitida ve skutečnosti není jedno onemocnění – jde o hromadné označení pro všechny záněty kůže, mezi které patří například kopřivka, ale také ekzém nebo lupénka, o kterých je řeč níže. 
Záněty mohou mít různé příčiny, ale projevují se podobně, a to zarudnutím, svěděním, podrážděním kůže a vyrážkami

Co tedy při dermatitidě používat? Postup léčby určuje doktor nebo lékarník, ale mezi vhodné přípravky, kterými můžete péči doplnit, patří Betaglukan, který posiluje obranné reakce organismu a jehož uživatelé na sobě pozorují eliminaci viditelných dermatitidPokud zase hledáte šetrný přípravek na opalování, naše novinka s obsahem SPF je vhodná i pro kůži trpící nejrůznějšími infekcemi nebo právě dermatitidou. 

 

 

Ekzém 

Atopická dermatitida neboli ekzém je neinfekční chronické onemocnění, které se vyznačuje svěděním, zarudnutím kůže, suchou kůží a různými vyrážkami. Typické je pro něj střídání fází klidu s fázemi vzplanutí. Nejčastěji se vyskytuje u dětí – v České republice v prvním roce života postihuje zhruba 16 % populace – ale může přetrvat do vyššího věku. Ve vzácných případech se dokonce objeví až v dospělosti. 

Hlavním příznakem ve fázi vzplanutí je záchvatovité svědění kůže, které svádí ke škrábání, což příznaky dále zhoršuje. Objevuje se zarudnutí, otok a mokvání pupínků. I když se postižený zrovna nachází ve fázi klidu, pokožka je nadměrně vysušená, napnutá, svědivá a extrémně náchylná k popraskání. Protože je pak kožní bariéra oslabená, nastává velké riziko rozvinutí dalších infekcí

Léčbu volí lékař, existují ale přípravky, které vám od symptomů ekzému mohou pomoci. Například výtažek z vrbovky má vliv na eliminaci příznaků atopického ekzému i jiných typů dermatitidy. Přírodní antioxidant Astaxanthin obsahuje velké množství omega-3 nenasycených mastných kyselin, které sehrávají v boji s ekzémy důležitou roli. Ochranný krém na ruce zase pokožku intenzivně hydratuje a regeneruje, a má tak skvělý vliv na popraskanou kůži. 

 

 

Lupénka 

Příčina lupénky neboli psoriázy není jasná, zhruba ve 30 % případů hraje podobně jako u ekzému roli dědičnost. Nejčastěji se první příznaky objeví mezi 15. 25. rokem života, nemoc se ale může projevit v jakémkoliv věku. Na vzniku se podílejí i hormony, proto lupénka často nastupuje v období puberty nebo menopauzy

Na závažnosti příznaků má vliv i počasí a klima – na podzim, v zimě a na jaře má lupénka horší průběh než v létě. Nemocným může výrazně ulevit moře, teplo a slunce (to samé mimochodem platí pro atopický ekzém). Typickými příznaky jsou růžová a červená ložiska na kůži, na nichž se objevují šupinky. Ty se samy odlupují a jejich škrábání vede ke krvácení. Taková ložiska se nejčastěji objevují na loktech, kolenou nebo na hlavě. Výskyt ale není vyloučen ani kdekoliv jinde po těle.

Příznivý vliv na zmírnění příznaků psoriázy má tinktura z echinacey. U té zákazníci vyzdvihují rychlejší hojivost. Hyaluronové sérum zase obsahuje aloe vera, která má skvělé hojivé vlastnosti a je vhodná právě i pro pleť postiženou touto nemocí. 

 

 

Akné 

Akné se netýká jen teenagerů – poskytuje skoro 90 % populace! Nejčastěji se sice vyskytuje mezi dvanáctým až čtyřiadvacátým rokem života, ale může se vyskytnout jak u starších, tak u batolat. Na vzniku nebo zhoršení akné se podílí celá řada faktorů – namátkou jde o stres, nevhodnou stravu, kouření, alkohol nebo jisté léky (například antibiotika, kortikosteroidy nebo perorální antikoncepce). 

Pokus se chcete o akné dozvědět více, přečtěte si tento článek, ve kterém se mimo jiné dozvíte, jak se liší projevy různých druhů a forem akné a jak s nimi bojovat.

Základem je však dodržování správné péče o pleť. Tu byste měly čistit pravidelně a kvalitním přípravkem, například jemnou mycí pěnou. Odlíčení by mělo být také pečlivé, nejlépe za pomoci šetrného oleje. Hydratace a vyživení pleti hrají  (nejen) v boji proti akné mimořádně důležitou roli. Nezapomínejte proto ani na kvalitní denní a noční krém s přírodním složením. 

 

 

 

Kožní plísně

Mykóza kůže a nehtů je infekční onemocnění způsobené houbami, většinou dermatofyty nebo kvasinkami. Jsou to mikroorganismy, které se rychle množí v teple a vlhku. Proto plíseň často vzniká při zapaření a špatné hygieně. Jednoduše si ji ale kdokoliv může přinést z veřejného koupaliště nebo tělocvičny. 

Příznaky mohou být – obzvlášť ze začátku – zrádné. Mykóza se může projevit jako obyčejná vysušená a praskající pokožka. Mezi nápadnější symptomy patří svědivá vyrážka nebo pálení kůže. Později se přidávají praskliny na ploskách nohou a někdy i puchýře. Pokud je plíseň již na nehtech – většinou na ně přejde z kůže – léčba je pak delší a komplikovanější. 

Jako prevence dobře poslouží udržování pokožky v suchu a podpora imunity,. Stejně tak je dobré si dát pozor na bosou chůzi na místech jako sauna, bazén nebo společná sprcha. Pokud se plísní nakazíte, nebojte se zajít pro radu k lékarníkovi či lékaři, který  vám poradí s účinnou léčbou.

 

 

 

Shrnutí

Kožní onemocnění mohou mít různé příčiny, symptomy a závažnost, ale všechny mají společné jedno – mohou mít významný vliv na kvalitu života. Je důležité si uvědomit, že mnoho kožních problémů v dnešní době je dobře léčitelných nebo ovladatelných. Pokud některým trpíte dlouhodobě, navštivte dermatologa, který vám dokáže odborně a správně poradit.

Triky pro perfektní plážové vlny


 

Objevte půvab plážových vln i ve svých vlasech! Účes běžně označovaný jako „plážové vlny“ je nadčasový, ležérní a evokuje letní atmosféru. Je inspirovaný okouzlujícími vlnami oceánu, i proto se stal oblíbenou volbou těch, kteří preferují uvolněnější a bezstarostný vzhled. Ať už plánujete den na pláži, rodinný výlet, běžný den v práci nebo speciální událost, plážové vlny nabízejí univerzální a působivý vzhled, kterého snadno dosáhnete v několika málo krocích. Pojďme se společně podívat jak na tento oblíbený účes a jak vlny na svých vlasech udržet co nejdéle.

 

Plážové vlny jsou víc než jen účes: znázorňují životní styl plný relaxace, svobody a přirozené krásy. Díky různým metodám, kterými můžete tohoto vzhledu dosáhnout, a možnostem rozšíření o různé doplňky, zůstávají plážové vlny klasickou a oblíbenou volbou pro všechny, kteří hledají špetku elegance a nadčasovosti

Plážové vlny vs. klasické 

Plážové vlny mají jedinečný půvab, který je odlišuje od jiných účesů. Na rozdíl od dokonalých kadeří a loken nebo hladce rovných pramenů v sobě ukrývají plážové vlny přirozenou a neuhlazenou strukturu, která evokuje bezstarostnou atmosféru dne stráveného na pláži. Přinášejí neformální a elegantní vzhled, což z nich činí ideální volbu pro jakoukoliv příležitost, od slunečného dne u vody po glamour večerní akci. 


Techniky a pomůcky 

Skvělou vlastností plážových vln je mimo jiné i to, že jich lze dosáhnout různými způsoby, což tento účes činí snadno dostupný téměř pro každého. Zde jsou nejčastější a nejoblíbenější postupy, jak plážových vln dosáhnout: 

  • Kulma nebo žehlička na vlasy

Jedním z nejjednodušších způsobů je použití kulmy nebo žehličky na vlasy. Tento způsob úpravy vlasů je ale nejvíce zatěžuje, proto byste se k němu neměla uchylovat příliš často. Nezapomínejte také na ochranu vlasů před působením tepla, jedině tak předejdete jejich poškození. 
Vlasy rozdělte na několik částí (v závislosti na tom, jak husté, ale i dlouhé vlasy máte) – jednotlivé prameny by měly být ideálně několik centimetrů silné. Každý pramen obtočte kolem kulmy, podržte několik sekund a poté nechte pramen volně sklouznout. Abyste dosáhla přirozeně vypadajících plážových vln, měňte směr, kterým vlasy kolem kulmy omotáváte. Vlasy také nenatáčejte až úplně u hlavy, ale začněte zhruba v jedné třetině. Pro plážové vlny je ideální kulma s kónickým tvarem bez klasických kleští, při výběru také dbejte na to, aby měla šetrný povrch (např. keramický). 

 

TIP: Aby byly vaše vlasy opravdu zářivé a vyživené, podpořte jejich zdravý vzhled Curapil vyživujícím sprejem. Ten jim navíc dodá lehkou příjemnou vůni a usnadní jejich rozčesávání.  

  • Fén s difuzérem 

Využila jste někdy u fénu speciální nástavec, který vás možná na první pohled spíše děsí? Jde o difuzér, který je vhodný jak pro majitelky vlnitých a kudrnatých vlasů, ale i pro ty, které si chtějí na svých vlasech vytvořit uvolněné a přirozené vlny. Pro vytvoření plážových vln pomocí difuzéru je potřeba použít přípravek na vlnění vlasů, tato metoda navíc vyžaduje trochu umu. 
Difuzér nastavte pod vlasy a postupně jím vlasy zvedejte a „načechrávejte“. Na fénu nastavte spíše nižší teplotu, než jakou jste zvyklá používat pro běžné vysoušení vlasů, vlny se tak lépe zafixují a vydrží déle. Ideální je také vlasy během celého procesu zvlhčovat – dbejte přitom ovšem na bezpečnost, elektrický spotřebič se s vodou příliš nekamarádí. Vlasy poté opět zafixujte lakem nebo přípravkem s obdobnou funkcí, na který jste zvyklá. 

  • Čelenková metoda

Pokud toužíte po přirozeně zvlněných vlasech bez působení tepla, sáhněte po klasické elastické čelence. I s ní totiž vykouzlíte nádherné plážové vlny, aniž byste poškozovala své vlasy. Tento způsob ovšem vyžaduje více času – ideální je pro tvorbu vln přes noc (nebo naopak přes den, pokud chcete mít účes na večerní akci). 
Čelenku si nasaďte na hlavu tak, aby byly všechny vlasy pod ní, nikoliv nad, jak je tomu při klasickém nošení čelenky. Jednotlivé prameny postupně obtočte a omotejte okolo čelenky, konce pod ni také zastrčte, aby vzadu netrčely. Po sundání čelenky jednotlivé prameny lehce prohrábněte prsty a v případě potřeby zafixujte lakem. V závislosti na tom, jak silné prameny kolem čelenky obtočíte, budou i vaše vlny uvolněnější a rozevlátější. Opět nezapomeňte na střídání směru omotávání – podpoříte tak přirozenost a ležérnost vln

zdroj obrázku: pinterest.com

  • Vlny pomocí ponožek 

Myslíme to vážně! Ponožková metoda je čím dál rozšířenější a oblíbenější, pomůcky na ni totiž máme každá doma a výsledek je stejně efektivní jako při použití kulmy. 
Vlasy rozdělte na několik částí – ideální je rozdělit vlasy na horní a dolní polovinu, přičemž z té horní vytvoříte více sekcí než ze spodní. Jednotlivé prameny namotejte na ponožku (nebo jakýkoliv pružný kus látky) jako na natáčku a u hlavy zavažte na uzel. Opět je tato metoda ideální na noc, kdy se ráno probudíte s elegantními vlnami a perfektním účesem pro celý den. 

 

zdroj obrázku: pinterest.com

  • Sprej s mořskou solí 

Abyste zvýraznila přirozenou strukturu vlasů a dodala jim nádech plážového vzhledu, vyzkoušejte sprej s mořskou solí. Je vhodný především pro majitelky vlasů, které se jim samy přirozeně vlní. Pokud máte vlasy rovné jako hřebíky, sprej evokující přímořské ovzduší na ně bude krátký. Sprej aplikujte na vlhké vlasy a prsty je po jednotlivých částech důkladně promačkejte a vytvarujte, dokud nedosáhnete uvolněného a lehce rozcuchaného vzhledu. 

TIP: Nezapomeňte se o vlasy starat i před a po vlnění. Doplňte jim potřebné vitamíny a dopřejte jim kvalitní šampon a kondicionér bez silikonů, sulfátů a parabenů. Díky tomu budou krásné, ať už je navlníte, nebo ne.  

Nedokonalosti jsou žádoucí! 

Krása a kouzlo plážových vln spočívá v jejich nedokonalosti. Narozdíl od precizních účesů nevyžadují plážové vlny přesnost a jednotnost, naopak vypadají mnohem lépe, když působí lehce rozcuchaně a ledabyle. Zaměřte se na přirozenou texturu a směr růstu svých vlasů a přizpůsobte tomu i tvorbu vln. Ještě lépe vlny budou vypadat na sestříhaných vlasech. Trocha neposlušnosti a asymetrie dodá účesu typický charakter a požadovaný ležérní efekt a učiní jej autentičtějším. 

Následná péče 

Plážové vlny jsou nenáročné na údržbu, ale trocha speciální péče udrží váš účes v perfektním stavu. Vyhněte se nadměrnému česání, které by mohlo způsobit krepatění a poškození struktury vln. Když už budete chtít vlasy pročesat, volte hřeben se širokými zuby nebo je jednoduše prohrábněte prsty. Vyvarujte se také příliš silné vrstvě laku a aplikaci z malé vzdálenosti, vlasy byste tak zbytečně zatížila a vlny by měly paradoxně větší tendenci zplihnout. 

TIP: Abyste se o své vlasy mohla starat co nejlépe a s co nejlepšími výsledky, je třeba znát svůj tip vlasů a konkrétní požadavky na péči o ně. S tím vám pomůže náš článek, do kterého jsme pro vás sepsali vše potřebné. 

Nebojte se doplňků 

Plážové vlny nabízejí skvělý základ pro experimentování s doplňky do vlasů. Dodejte svému účesu trochu boho stylu pomocí tenkých čelenek, květinových věnečků či sponek. Skvěle si rozumí také s letním širším kloboukem. Buďte kreativní a nebojte se vyjádřit svou osobnost a styl pomocí svých vlasů! 

Vitamín C: Nejen pro zdraví, ale i krásu!

 Vitamín C dobře známe jako první pomoc při příznacích chřipky, nachlazení nebo tehdy, když to přeženeme s alkoholem. Své nezanedbatelné místo má ale tento vitamín i v kosmetice a v doplňcích stravy, které se starají o naši pleť a pokožku celého těla. Jaké jsou jeho konkrétní účinky, jak ho správně doplňovat a jaké mýty se s vitamínem C spojují? Na to vše se podíváme v následujícím článku.

 (Ne)známý vitamín C 

Vitamín C neboli kyselina askorbová je přírodní látkou (lze ho ale vytvořit i synteticky), kterou najdeme ve spoustě běžných plodů – typicky v citrusech, rajčatech či zelí. Jde o nestabilní látku, která pod UV světlem ztrácí své schopnosti, výhodou vitamínu C však je, že se nejedná o alergen. I díky tomu má široké využití, a to jak u výrobků určených k vnějšímu, tak i vnitřnímu použití.

 

 Účinky vitamínu C na krásu 

Jakožto silný antioxidant chrání pokožku a pleť před působením volných radikálů, a tím i jejím poškozováním a stárnutím. Především má ale skvělé hojivé a regenerační účinky. Urychluje hojení jizev, strií a jinak narušených tkání a podporuje přirozenou tvorbu kolagenu – základní stavební jednotky naší kůže. Sjednocuje barevný tón pleti i její strukturu a obnovuje její pružnost, svěžest a vláčnost. Díky svým protizánětlivým účinkům je ideální pro aknózní pleť a pleť náchylnou k chemickému i mechanickému poškození. 

V kosmetických přípravcích navíc napomáhá stabilizovat a udržovat správnou hladinu pH, čímž zvyšuje jejich trvanlivost. Vitamín C tak běžně najdeme v pleťových sérech, krémech, maskách, ale i balzámech na rty, rtěnkách či šamponech a maskách na vlasy. Vitamín C si navíc skvěle rozumí s vitamínem B a s kyselinou hyaluronovou. Působí synergicky a své pozitivní účinky navzájem podporují a zesilují. 

 Nedostatek vitamínu C

Pokud našemu tělu chybí vitamín C, může nás trápit slabost, únava, zhoršené vnímání a nervozita. Nedostatek vitamínu C se také často projevuje bolestí kloubů a svalů a konečně také sníženou imunitou – mnohem častěji tak trpíme nachlazením a infekčními onemocněními. Určitě jste už také někdy slyšeli o kurdějích: ty tělo postihnou při extrémním nedostatku vitamínu C, což se týkalo především námořníků, kteří neměli při dlouhých plavbách možnost konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny. Kurděje se projevují zvýšenou krvácivostí a křehkostí kostí, vypadáváním zubů a otoky kloubů a dásní. Vitamínem C se naopak prakticky nelze předávkovat, nemusíte tak mít strach z vedlejších účinků při užívání doplňků stravy v kombinaci se stravou bohatou na ovoce a zeleninu. Jak vitamín C doplňovat

Pokrýt potřebnou denní dávku vitamínu C z potravy by při běžných stravovacích návycích nemělo být obtížné – postačí, když do svého jídelníčku zařadíte dostatek čerstvého, tepelně nezpracovaného ovoce a zeleniny. Mezi ovocem vítězí jižní a exotické druhy (citrusy, papája, kiwi), mezi nejlepší zeleninové zdroje vitamínu C patří kapusta, brokolice a papriky. Stejně dobře jako čerstvé ovoce a zelenina poslouží také nakládané zelí a ovocné šťávy, zejména pak rybízová nebo rakytníková. Pokud ovšem nedokážete do své stravy zařadit dostatečné množství těchto potravin, sáhněte po kvalitních doplňcích stravy – nejlépe takových, které obsahují kombinaci zdrojů vitamínu C, díky čemuž bude jejich účinek o to výraznější. 

Co se o vitamínu C mylně tvrdí? 

Okolo užívání vitamínů C koluje celá řada mýtů a polopravd. Jedním z nejčastějších je ten, který tvrdí, že bychom neměli používat kosmetiku obsahující vitamín C během slunečných dnů. Jak už jsme si ale uvedli, vitamín C má skvělé antioxidační a regenerační schopnosti. Působení škodlivých UV paprsků tak dokáže eliminovat a napomáhá napravovat i napáchané škody (jako jsou třeba známky předčasného stárnutí kůže). Vitamín C ale rozhodně nenahrazuje opalovací krém a jinou ochranu před sluncem. Při jeho výběru je ovšem dobré zaměřit se i na obsah vitamínu C (ideálně ve spojení s vitamínem E). 

 

TIP: Chcete si léto a prázdniny užít naplno, a ideálně bez make-upu? Přečtěte si naše tipy, které jsme pro vás sepsali do článku na našem blogu. 

Často také můžete narazit na informaci, že při používání kosmetiky s vitamínem C vaše opálená kůže zesvětlá a opálení vybledne. Není tomu tak! Vitamín C má schopnost srovnávat nepravidelnosti v tónu pokožky, rozhodně ale nepůsobí jako „bělidlo“ pro vaši kůži. Naopak vitamín C napomáhá vrátit pokožce i pleti jejich zdravý a přirozený vzhled, ať už je jejich aktuální odstín a tón jakýkoliv. 

 O vitamínu C se také můžete dočíst, že kůži dráždí a dělá ji ještě citlivější. Ani to není tak úplně pravda. Pokud se jedná o kvalitní produkty péče o pleť, jejich složení je sestavené tak, aby bylo ohleduplné vůči všem typům pleti a mělo na ně regenerační účinky. Při výběru kosmetiky proto dbejte na výběr pouze ověřených prodejců a prostudujte si důkladně složení daného produktu.

O produktech s vitamínem C se také tvrdí, že mají velmi krátkou dobu spotřeby a vitamín C v nich ztrácí své superschopnosti, a stává se tak neúčinným. Ani toto tvrzení není tak úplně pravdivé. Stabilita vitamínu C je sice o něco komplikovanější než u jiných látek, stačí však pro produkt zvolit vhodný derivát, který disponuje větší stabilitou a aktivitou, a bezchybný přípravek bohatý na vitamín C je na světě.